15 tipov ako použiť sódu bikarbónu v kuchyni

Sóda bikarbóna alebo ako ju často ľudia volajú Jedlá sóda má všestranné použitie. Spísala som pre vás pár tipov ako ju v domácnosti používam ja. A naozaj ju používam denne.

1. Namiesto kypriaceho prášku do pečiva používam zmes sódy bikarbóny (2 diely), vínanu draselného (1 diel) a kukuričného škrobu (1 diel). Všetky tri tieto ingrediencie používam aj pri výrobe kozmetiky. Sóda a škrob idú do šumiviek a vínan draselný do šumivých "rolád", ktoré sú určené tiež do kúpeľa.

2. Ak robím vaječnú omeletu a chcem aby bola nadýchanejšia pridám ju do vajíčok (na 3 vajíčka dávam pol čajovej lyžičky).

3. Po krájaní cibule, cesnaku alebo iných aromatických potravín je niekedy problém zmyť tieto pachy z rúk. Vtedy použite sódu bikarbónu, ktorou si vydrhnete vopred navlhčené prsty a ruky. Následne stačí opláchnuť a pach je fuč.

4. Vždy som chcela mať pocit, že drevená doska na krájanie je dokonale čistá a nekontaminujem si ďalšie jedlo. Dnes použíam plastové dosky na krájanie no spôsob ako ich umývam je rovnaký. V rovnakom pomere zmiešam sódu bikarbónu a kuchynskú soľ a pridám trošku vody aby vznikla pasta a tou vydrhnem dosku. Stačí už len opláchnuť.

5. U nás doma holdujeme pitiu čierneho čaju s mliekom. Pred mnohými rokmi mi táto chuť čaju učarovala v Anlicku a dodnes ho denne pijem. Pridal sa ku mne aj môj manžel. Tiež máme radi (asi nostalgia z detstva) pigi čaj s cukrom a citrónom. Čierny čaj je silné farbivo a stane sa, že po ňom zostanu škvrny na nádobach. Vtedy stačí na vlhkú hubku či handričku nasypať trošku sódy bikarbóny a touto pastou prejdem všetky nádoby vrátane konvičiek na čaj a škvrny sú fuč. Robnako dobre táto pasta funguje aj na škvrny po káve.

6. Na čistenie výlevky v kuchynskom dreze a kúpelni používam 2 dcl šálku sódy, ktorú vysypem do odtoku a zalejem ju 1 šálkou veľmi teplého octu (60 sekúnd v mikrovlnke). Nechám pôsobiť 10 minút a následne zalejem 1 litrom vriacej vody. Ak je to nevyhnutné proces zopakujem. 

7. Ak je príčinou upchatého odtoku tuk zmiešam 150 g sódy bikarbóny so 150 g soli, vysypem do odtoku. Prilejem 3 dcl vriacej vody a nechám pôsobiť niekoľko hodín. Odporúčam to zaliať na noc a ráno už len prepláchnete horúcou vodou a mastnota je fuč.

8. Zaprskanú mikrovlnku od jedla čistím len sódou bikarbónou a to nasledovne. Do plastovej nádobky vhodnej do mikrovlnky nalejem 2 dcl vody a pridám 30 g sódy bikarbóny a nechám ju zohrievať 2,5 minúty. Voda začne vrieť a vyparuje sa. Mikrovlnka zvnútra je celá vlhká a práve túto vlhkosť utiem papierovou útierkou a spolu s ňou aj nečistoty. 

9. Sóda bikarbóna je známa tým, že pohlcuje pachy. Preto ak na utieranie pultov v kuchyni používate handričky a máte pocit, že začínajú páchnuť no nechcete ich ešte vyhodiť odporúčam vám ich na noc vložiť do 500 ml teplej vody, v ktorej ste rozpustili 30 g sódy bikarbóny. Do tohto roztoku môžete dať aj hubky na riad. Rno už len vyžmýkate a preperiete v studenej vode.

10. Nerezový drez a batéru čistím taktiež pastou, ktorú si pripravím so sódy bikarbóny a vody.

11. Z času načas sa aj tej lepšej gazdinke podarí pripáliť nejaké jedlo. Zvyčajne je to krupicová kaša či puding, stačí na pár sekúnd odbehnúť a je to tam. Vtedy do prihoretého hrnca napustite asi 3 cm vody a pridajte 60 g sódy bikarbóny  a chvíľu povarte. Potom stačí nechať hrniec aj s roztokom niekoľko hodín postáť a prihoreniny sa zlúpnu sami. 

12. Ak sa vám zdá, že umývačka riadu páchne, nasypte na jej dno 100 g sódy bikarbóny a pustite program na oplachovanie riadu. 

13. Nečistoty, ktoré sa vám na kuchynskom pulte nedarí umyť odstránite ak ich vyčistíte pastou s 2 dielou sódy bikarbóny a jedného dielu vody. Plochy treba následne umyť vodou.

14. Aj na čistenie chladničky je vhodná sóda bikarbóna. Na navlhčenú handrčku dajte troška sódy a pretrite ňou poličky a aj steny chladničky. Následne umyte čistou vodou. 

15. Pachy z jedla v chladničke zmiznú ak do nej dáte misku so sódou bikarbónou, tá ako som už vyššie písala pohlcuje pachy. Raz za 2 týždne ju vymeňte za novú.

 

Sódu bikarbónu ponúkame aj v našom eshope v 500 g, 1 kg, 2,5 kg a 25 kg balení.

 

*/

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie