Krém na popraskané ruky s nechtíkom

Aj vy máte v zime také vysušené ruky a popraskané hánky až do krvi?

Manžel ma poprosil nech vymyslím nejaký krém, ktorý by rýchlo uľavil poškodenej koži a dal do poriadku extrémne suché miesta a aby po ňom neboli veľmi mastné ruky. Tak som zostávala v práci dlhšie a dávala dokopy nejaké receptúry a spravila vzorky na testovanie. Výsledný krém/masť musel rozhodne obsahovať extrakt z nechtíku a včelí vosk. A po dôkladnom dolaďovaní som zostala pri recepte nižšie.

Ingrediencie:
10 g včelieho vosku natural (môže byť aj obyčajný),
20 g kakaového masla
64 g mandľového oleja
5 g glycerínu (nemusí byť),
1 g vitamínu E
1 g extraktu z nechtíku lekárskeho (je to 100% výťažok)
 
Postup:
- v dvojitej nádobe (vodný kúpeľ) rozpustíte vosk,
- pridáte kakaové maslo a do roztopenej hmoty mandľový olej, vitamín E a glycerín
- ako posledný pridáte nechtíkový extrakt. Extrakt má tmavú skoro až čiernu farbu a mazľavú konzistenciu. V zmesi sa však za pomalého miešania krásne roztopí a celú masu zafarbí do tmavo oranžová. Po vychladnutí môže mať farbu hnedo-žltú farbu (ak sa pridá väčšie množstvo extraktu farba môže byť až do zelena).
- ak chcete pridať vôňu odporúčam použiť pomarančovú silicu (stačí 3-4 kvapky), pozor na alergiu na citrusy.
 
Krém prelejte do pripravenej a vyčistenej nádoby a nechajte krém vychladnúť. Odporúčam si na dno obalu napísať dátum a minúť krém do 6-9 mesiacov.
 
Upozornenie:
Pozor aby sa do zmesi pri výrobe nedostala voda. Voda v kozmetike bez použitia konzervantu nie je nápomocná, práve naopak. Horúci krém neprikrývajte viečkom. Ale až keď vychladne.

 
*/