Ako vyrobiť mydlo

Ak viete ako na to a máte vhodné suroviny a pomôcky je to zábava na pár desiatok minút. Pod foto postupom nájdete aj cenovú kalkuláciu.

Poznáme 3 typy výroby: Studený proces, horúci proces a výrobu mydla z mydlových hmôt.

Pri studenom procese sa na saponifikáciu používa hydroxid sodný, ktorý je veľmi silnou zásadou (ktorá leptá pokožku) a pri nesprávnej manipulácii a bez vhodných ochranných pomôcok  môže spôsobiť závažné poranenia dýchacích ciest, pokožky či očí. A to ešte musíte pár týždňov počkať kým hodnota pH klesne aby bolo mydlo použiteľné.

Aj pri horúcom procese sa na saponifikáciu používa hydroxid sodný, no na rozdiel od studeného procesu kedy sa emulzia, ktorá vznikne spojením tukov, vody a hydroxidu naleje do foriem sa pri horúcom procese táto emulzia varí. Takto vzniknuté mydlo už nemusí niekoľko týždňov zrieť.

Pri výrobe z mydlovej hmoty sa pracuje s polotovarom - mydlovou hmotou. Tá môže byť priehľadná alebo biela a môže obsahovať rôzne prísady ako olivový olej alebo kozie mlieko a pod. Mydlovú hmotu stačí roztopiť, pridať farbu, vôňu prípadne aj bylinky a vliať ju do formy. S hmotou môžete kúzliť ako keď cukrár pečie nevšedné a zaujímavo dekorované torty. Nie je pri dotyku nebezpečná a má optimálne pH, obsahuje glycerín, preto je mäkšia. Ihneď po výrobe môžete používať.

Dodržujte hygienické zásady, to znamená, že všetky nástroje a pomôcky udržujte čisté. To platí aj pre čistotu rúk.

 

Čo budeme potrebovať:
- Mydlová hmota nakrájaná na malé kocky (min. množstvo 100 g)
- Tekuté farby do mydla alebo krémové nemigrujúce farby do mydla ZENICOLOR
Vonné oleje do mydla alebo silice
Forma na mydlo
- celofán, potravinová fólia alebo zip sáčok na zabalenie hotových mydielok
- hrniec s rúčkou alebo ak chcem hmotu rozpustiť v mikrovlnke tak plastovú nádobu
- lyžičku
- nožík na krájanie mydlovej hmoty

 

Postup:

1. Z hmoty si odoberiem požadované množstvo a nakrájame na malé kúsky, ktoré dáme do hrnca.

2. Hrniec dáme na varič, ktorý je zapnutý na nižší stupeň. V hrnci (nádobe), ktorý použijete na výrobu mydla už nikdy nevarte potraviny !! Hmota by sa mala začať topiť. Občas hrniec chyťte za rúčku a potočte s obsahom. Môžete aj miešať s polievkovou lyžicou ale len opatrne. Príliš veľké miešanie vám primieša do hmoty aj vzduch a po odliatí a vychladnutí sa na povrchu mydla vytvoria krátery z bubliniek.

Ak chcete hmotu zohrievať v mikrovlnke robte tak po 20 sekundách. Nedávajte naraz viac sekúnd či minút, každá mikrovlnka má iný výkon. Kým sa naučíte odhadnúť koľko trvá roztopenie určitého množstva hmoty práve v tej vašej mikrovlnke postupujte radšej opatrnejšie (menej sekúnd na viac krát) . Pozor na prevretie.

3. Keď je hmota tekutá (POZOR mydlo nesmie prejsť varom!) odstavte hrniec bokom a pridajte po kvapkách tekutú farbu, jemne premiešajte. Farby dajte toľko aby sa vám odtieň páčil (neprekročte max. odporúčanú dávku, ktorá je uvedená na obale.

4. Do zafarbenej hmoty pridajte vôňu. Neprekračujte dávkovanie. Odporúčame použiť pipetu. Ak máte esenciálne oleje (len 100% silice, niekoľko druhov máme v našej ponuke) môžete použiť aj tie. Hmotu jemne pomiešajte, ovoňajte a v prípade potreby pridajte viac vône.

5. Ak vám hmota začala tuhnúť, opätovne ju dajte na pár sekúnd na varič / do mikrovlnky.

6. A už ju môžete liať do formičiek. Prvé liatia sú trochu nesmelé a roztrasené, no časom získate cvik.

 

7. Odporúčame najprv spraviť bledší odtieň, odliať 2-3 mydielka, pridať kvapku farby a odliať ďalšie 2-3 mydlá atď. Takýmto spôsobom spravíte mydielka v odtieňoch jednej prípadne dvoch farieb (žltá + červená alebo červená + modrá a pod.) Takto som postupovala aj ja pri výrobe žurnálových mydielok.

Postupne vylejte celú várku voňavej a zafarbenej hmoty do formy/foriem.

8. Po úplnom vychladnutí mydielka vyklopte.9. Čo najskôr zabaľte. A to buď do potravinovej fólie, celofánu alebo do zip sáčkov. Ak ich necháte dlhší čas na vzduchu nezabalené orosia sa (spôsobuje to glycerín, ktorý hmota obsahuje) alebo v suchom prostredí sa o čosi scvrknú. Orosenie nemá vplyv na kvalitu, no uberá na kráse mydielku. Toto neplatí pre mydlové hmoty, ktoré sa nerosia.


9. Hrniec a pomôcky umyte horúcou vodou - ide to ľahšie.


TIPY A TRIKY:

Ak sa vám na povrchu mydla spravili po odliatí bublinky, také ako na obrázku vľavo odstránite ich ľahko postriekaním špeciálnym alkoholom - odstraňovačom bubliniek. Trada-dá a sú fuč.

 

 

Všetky pomôcky nájdete v našom e-shope.

*/