5 skvelých receptov na prírodný balzam na pery

Kalkulácia je na 100 g balzamovej hmoty čo je napríklad 20 vysúvacích balzamov na pery (1 balzam = 5 g). Samozrejme je možné použiť nádobky aj v iných objemoch. Vždy si môžete prispôsobiť alikvotne váhu položiek v receptúrach.

Dôležité upozornenie: Počas výroby sa nesmie do balzamovej zmesi dostať voda. Voda je zdrojom života a tým aj mikróbov. Akákoľvek kozmetika obsahujúca vodu, ktorá neobsahuje konzervnt má životnosť pár dní v chladničke. Do kozmetiky bez vody čiže z olejov, voskov a masiel konzervanty nedávame. Môžeme použiť antioxidant (napr.vitamín E) na predĺženie životnosti a zabránime tak aj starnutiu a žlknutiu tukov.

Postup je jednotný pre všetky balzamy: V malom hrnčeku, ktorý vložíte to hrnca s horúcou vodou roztopte všetky ingrediencie (začínajte včelím voskom) a dobre ich premiešajte. Nalejte do túb a počkajte kým hmota stuhne a až potom uzatvorte. Nezabudnite si na balzam napísať dátum výroby a spotrebovať ho do 6 mesiacov. Ak chcete aby balzam vydržal dlhšie (9-12 mesiacov) pri výrobe pridajte 1-2 % vitamínu E (antioxidant).

  

Recept č. 1
29 g kozmetický včelí vosk
21 g BIO kakaové maslo
50 g mandľový olej
1 g vitamín E
1 g príchuť do balzamov

Recept č.2
50 g mandľový olej
28 g včelí vosk
22 g BIO bambucké maslo
1 g vitamínu E
1 g príchuť do balzamov

Recept č. 3
60 g včelí vosk
36 g kokosový olej BIO
1 g vitamínu E

Recept č. 4
75 g mandľový olej
15 g včelí vosk
15 g med
1 g vitamín E
1 g príchuť do balzamov

Recept č. 5
60 g mandľový olej
24 g včelí vosk
12 g bambucké maslo
12 g kokosový olej
1 g vitamín E
1 g príchuť do balzamov

*/