Liečivá masť z bambuckého (karité) masla a nechtíku

Dnes vám ukážeme ako si doma môžete vyrobiť liečivú mastičku (krém)  z bambuckého masla s výťažkom z nechtíku. 

Bambucké (karité) maslo má plno benefitov. Preto sme na tento účel zámerne uprednostnili karité maslo pred bravčovou masťou i keď môžete použiť aj tú.

Nechtík lekársky sa okrem iného používa do tinktúr a mastí, pretože napomáha k hojeniu kožných ochorení (hnisavé a zle sa hojace rany, vyrážky a pod.) Nechtík, pre dobrú rozpustnosť jeho farbív v tukoch sa taktiež používa ako netoxické farbivo v potravinárstve (napr. farbenie syrov či cukríkov). To znamená, že aj náš krém/mastičku zafarbí do oranžova.

Čo budete potrebovať:

300g bambuckého masla

20g sušených lupienkov nechtíku lekárskeho

obaly na vyrobenú mastičku 3 x 100ml

- gázu na "precedenie" tekutej mastičky

- dva hrnce (jeden o niečo väčší - na zohriatie masla vo vodnom kúpeli)

 

Postup:

1. Maslo dáma do hrnca, ktorý je položený do druhého hrnca s horúcou vodou. Horúca voda maslo rozpustí bez toho aby bolo príliš horúce. Maslá sa vo všeobecnosti zohrievajú minimálne, hlavne tie v bio a organickej kvalite aby si zachovali svoje benefity.

2. Nachystáme si sušený nechtík lekársky. Zhruba 5-8 gramov na 100 g masla.

3. Keď je maslo tekuté nasypeme do neho sušený nechtík a dobre premiešame.

4. Necháme hmotu vychladnúť, prikryjeme ju a dáme na chladné miesto na 24-48 hodín. Je potrebné aby sa výťažok z nechtíka dostal do masla.

5. Po tejto dobe maslo s nechtíkom vyberieme a vo vodnom kúpeli opätovne rozpustíme.

6. Nachytáme si gázu (alebo filtračný papier napr. z kávovaru) a nádobky. Nádobky vymyjeme dôkladne horúcou vodou a poriadne vysušíme (nesmie byť vo vnútri žiadna voda - ani kvapka).

Ak chcete môžete použiť na precedenie väčšiu čistú a suchú nádobu a následne z nej rozliať masť do pripravených nádobiek.

7. Tekuté maslo preceďte cez gázu tak aby sa nechtík nedostal do precedenúho masla.

8. Takto. My sme použili na cedenie väčšiu nádobku.

Tip: Ak by sme chceli mať v masle silnejší výťažok z nechtíku lekárskeho môžeme opätovne do masla pridať nový sušený nechtík a proces zopakovať (viď bod 3).

9. A teraz už stačí len tekutú maslo zliať do nádobiek, ktorých veľkosť si určíme sami.

10. Necháme dobre vychladnúť a zaviečkujeme. 

11. Odporúčame si na mastičku dať štítok s názvom a dátumom výroby. Na chladnom mieste by nám mala mastička vydržať 6-9 mesiacov.

Pozor: Dávajte si pri výrobe pozor aby sa vám do masla nedostala voda. Taktiež sa počas procesu výrobe snažte mať pracovné miesto a náradie čisté a hygienické.

*/

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie