Liečivá masť z bambuckého (karité) masla a nechtíku
Dnes vám ukážeme ako si doma môžete vyrobiť liečivú mastičku (krém) z bambuckého masla s výťažkom z nechtíku.
Bambucké (karité) maslo má plno benefitov. Preto sme na tento účel zámerne uprednostnili karité maslo pred bravčovou masťou i keď môžete použiť aj tú.
Nechtík lekársky sa okrem iného používa do tinktúr a mastí, pretože napomáha k hojeniu kožných ochorení (hnisavé a zle sa hojace rany, vyrážky a pod.) Nechtík, pre dobrú rozpustnosť jeho farbív v tukoch sa taktiež používa ako netoxické farbivo v potravinárstve (napr. farbenie syrov či cukríkov). To znamená, že aj náš krém/mastičku zafarbí do oranžova.
Čo budete potrebovať:
- 20g sušených lupienkov nechtíku lekárskeho
- obaly na vyrobenú mastičku 3 x 100ml
- gázu na "precedenie" tekutej mastičky
- dva hrnce (jeden o niečo väčší - na zohriatie masla vo vodnom kúpeli)
Postup:
1. Maslo dáma do hrnca, ktorý je položený do druhého hrnca s horúcou vodou. Horúca voda maslo rozpustí bez toho aby bolo príliš horúce. Maslá sa vo všeobecnosti zohrievajú minimálne, hlavne tie v bio a organickej kvalite aby si zachovali svoje benefity.
2. Nachystáme si sušený nechtík lekársky. Zhruba 5-8 gramov na 100 g masla.
3. Keď je maslo tekuté nasypeme do neho sušený nechtík a dobre premiešame.
4. Necháme hmotu vychladnúť, prikryjeme ju a dáme na chladné miesto na 24-48 hodín. Je potrebné aby sa výťažok z nechtíka dostal do masla.
5. Po tejto dobe maslo s nechtíkom vyberieme a vo vodnom kúpeli opätovne rozpustíme.
6. Nachytáme si gázu (alebo filtračný papier napr. z kávovaru) a nádobky. Nádobky vymyjeme dôkladne horúcou vodou a poriadne vysušíme (nesmie byť vo vnútri žiadna voda - ani kvapka).
Ak chcete môžete použiť na precedenie väčšiu čistú a suchú nádobu a následne z nej rozliať masť do pripravených nádobiek.
7. Tekuté maslo preceďte cez gázu tak aby sa nechtík nedostal do precedenúho masla.
8. Takto. My sme použili na cedenie väčšiu nádobku.
Tip: Ak by sme chceli mať v masle silnejší výťažok z nechtíku lekárskeho môžeme opätovne do masla pridať nový sušený nechtík a proces zopakovať (viď bod 3).
9. A teraz už stačí len tekutú maslo zliať do nádobiek, ktorých veľkosť si určíme sami.
10. Necháme dobre vychladnúť a zaviečkujeme.
11. Odporúčame si na mastičku dať štítok s názvom a dátumom výroby. Na chladnom mieste by nám mala mastička vydržať 6-9 mesiacov.
Pozor: Dávajte si pri výrobe pozor aby sa vám do masla nedostala voda. Taktiež sa počas procesu výrobe snažte mať pracovné miesto a náradie čisté a hygienické.